Basketbols profilā

Basketbols - sporta veidu, kura izcelsme ir ASV, ievada daudzi aizspriedumi: tas ir sporta veids, kas pakļauts traumām, un katrā ziņā tikai kaut kas paredzēts divu metru milžiem. Sievietēm basketbolā nav vietas, un, ja ir, tad tikai lieliem, muskuļotiem vīriešiem. Basketbola sports bieži tiek saistīts ar geto, repa mūziku un gangsterismu. Tomēr sporta veids pieaug ne tikai Amerikā, bet arī Vācijā. Basketbola sports ne tikai veicina komandas garu, bet arī izturība un koordinācija, Bet arī apdegumi kalorijas pareizi.

Basketbola sporta vēsture

Vēl 1891. gadā Kanādas ārsts un pedagogs Džeimss Naismits attīstīja šo sporta veidu ar mērķi nodrošināt saviem studentiem mierīgu sporta veidu ar nelielu ievainojumu risku. Šim nolūkam viņš katrā ģimnāzijas galā pakāra persiku grozu un nāca klajā ar 13 pamatnoteikumiem, kas līdz šai dienai palikuši gandrīz nemainīgi. Pat grozu augstums, kas tajā laikā bija patvaļīgi noteikts 3.05 metri, joprojām ir spēkā starptautiski.

Mūsdienās basketbola sports ir plaši izplatīts visā pasaulē, un tas kopā ar futbolu, volejbolu un olimpiskajām disciplīnām ir viens no populārākajiem sporta veidiem. Arī šajā valstī spēle ap oranžo bumbu ir ļoti modē. Visslavenākais vācu spēlētājs Dirks Novickis, “vācu pērkons”, ar savu klubu Dalasas “Mavericks” ir guvis lielus panākumus gan Bundeslīgā, gan Ziemeļamerikas profesionālajā līgā NBA. Gada sezonā Novickis kļuva par pirmo eiropieti, kurš saņēma NBA vērtīgākā spēlētāja balvu.

NBA, Bundesliga un Co

Nacionālā basketbola asociācija (NBA) tika dibināta 1946. gadā un ātri pārtapa par spēcīgāko un pazīstamāko basketbola līgu pasaulē. Tādas zvaigznes kā Maikls Džordans, Čārlzs Bārklijs, Earvins “Magic” Džonsons vai Kobe Braients tur ieguva vārdu. Pasaules čempionāts basketbolā notiek reizi četros gados, un Eiropas čempions tiek noteikts reizi divos gados. Pašreizējā pasaules čempione abās sacensībās ir Spānija. Vācijā ir Basketbola Bundeslīga (BBL), kas katru gadu nosaka Vācijas čempionu.

Viena no veiksmīgākajām komandām ir Berlīnes Alba, kas Vācijas čempionātā uzvarējusi astoņas reizes. Turklāt ir otrā basketbola Bundeslīga, kā arī junioru Bundeslīga gan vīriešiem, gan sievietēm. Neskaitāmas citas komandas un klubi cīnās par paaugstinājumu mazākās reģionu, rajonu un novadu līgās. Basketbols invalīdu ratiņos ir kļuvis arī par vienu no svarīgākajiem sporta veidiem invalīdiem. Kopš 1960. gada tā ir bijusi neatņemama paralimpisko spēļu sastāvdaļa, un ik pēc četriem gadiem notiek pasaules čempionāts basketbolā ar ratiņiem.

Taktika un likumi basketbolā

Parasti basketbols grozās ap oranžu bumbu, kas izgatavota vai nu no sintētiska materiāla, vai no ādas. Vīrieši spēlē ar oficiālo septiņu izmēru, kura apkārtmērs ir 749-780 milimetri un sver aptuveni 600 gramus. Sieviešu līgās sestā izmēra bumbas tiek izmantotas kopš 2004. gada. Bumba ir nedaudz mazāka (724–737 milimetri) un vidēji sver 50 gramus mazāk nekā vīriešu bumba.

Spēles mērķis ir pēc iespējas biežāk ievietot bumbu pretinieku komandas grozā - uzvar komanda, kura beigās gūs visvairāk punktu. Katrā komandā laukumā ir pieci spēlētāji. Viens vai divi no viņiem parasti atrodas tieši zem groza (centrā), viens vai divi aizsargi ir atbildīgi par groza metieniem no ārpuses un par spēles uzstādīšanu, un divi uzbrucēji mēģina gūt punktus no sāniem vai no tuvas distances.

Veiksmīgs groza metiens nozīmē divus punktus, sitieni ārpus trīspunktu līnijas nes trīs punktus, soda metieni tikai vienu punktu. Tiesa ir 28 x 15 metrus liela, un tai ir cieta grīda, parasti gumija vai linolejs. Dažādas līnijas apzīmē “zonu”, kas ir soda metiena zona, trīspunktu līnija un centra līnija. Basketbola spēle sastāv no četrām ceturtdaļām desmit minūtēm katrā, bet laiks tiek apturēts katrā īsajā spēles pārtraukumā. Tātad kopumā spēle var ilgt labas 80 līdz 100 minūtes. Spēlētāji var tikt aizstāti tik bieži, cik vēlaties.